فواید عصاره آلوئه ورا برای سلامت مو و پوست سر

فواید-عصاره-آلوئه-ورا-برای-سلامت-مو-و-پوست-سر

آلوئه‌ورا با نام علمی Aloe vera  با اسم های شَب‌یار،صَبر یا صبر زرد یا شاخ بزی نام گیاهی است که بومی آفریقای شمالی است.

آلوئه ورا، معمولاً به عنوان آلوئه هم شناخته شده است و در انواع مختلفی از آب و هوای گرم رشد می کند. آلوئه‌ورا بی‌ساقه‌ است. البته برخی از آن‌ها، دارای ساقه‌ای بسیار کوتاه هستند. این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر رشد می‌کند.

 

آلوئه ورا از قدیم به دلیل داشتن فواید سلامتی مختلف شناخته شده و محبوب است که از میان فواید آن می‌توان به کاهش سطح قند خون، کاهش چین و چروک های پوست و رفع مشکلات مو اشاره کرد. همچنین، نباید از خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی این گیاه غافل شد. در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با فواید این گیاه برای مو، پوست سر آشنا کنیم.

تقویت سلامت پوست سر

سلامت پوست سر عاملی کلیدی در ظاهر سالم و زیبای موی سر است. پوست سر ممکن است به علت عوامل متعدد درونی و بیرونی در معرض خشکی، شوره، جوش‌ها و شرایط  دیگر قرار بگیرد. آلوئه ورا به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر می تواند برای رفع این مشکل استفاده شود.

تقویت رشد مو

عصاره آلوئه‌ورا با تقویت سلامت پوست سر می تواند رشد سالم مو را نیز به همراه داشته باشد. آلوئه‌ورا مشکلات رویش مو که ناشی از آلودگی یا انباشت مواد شیمیایی باشد را نیز بهبود می‌بخشد. جوان سازی و افزایش سلامت پوست سر به رشد سالم‌تر مو نیز کمک خواهد کرد.

پیشگیری از ریزش مو

عصاره آلوئه‌ورا نه تنها رشد سالم مو را تقویت می‌کند، بلکه در حفظ مو و پیشگیری از ریزش مو نیز موثر است. آلوئه‌ورا به حفظ رطوبت مو و پوست سر نیز کمک می‌کند.

حفظ تعادل  pH

آلوئه ورا به حفظ pH سر در محدوده 4.5 کمک می کند. وضعیت سالم pH برای مو و پوست سر 5.5 است، در شرایطی که برای ساقه مو 3.6 است. با توجه به قرارگیری در بین این دو محدوده، آلوئه ورا می تواند تعادل مناسب pH را حفظ کند.

کمک به گذار طبیعی مو

آلوئه ورا ممکن است رسوبات سلول های مرده پوست و سبوم (چربی پوست) را از بین ببرد و فضا را برای سلول‌های پوست جدید و رشد موی سالم‌تر فراهم می‌کند.

پاکسازی و تصفیه

یونانیان باستان از گیاه آلوئه‌ورا برای تصفیه و پاکسازی معده استفاده می‌کردند. همچنین، این محصول برای تسکین یبوست نیز مفید است، از این رو، گزینه ای مفید برای سمزدایی بدن در نظر گرفته می شود. یکی از پیامدهای مثبت استفاده از آلوئه‌ورا برای پوست سر، سمزدایی بهتر پوست و مو است.

محافظت از پوست و پوست سر

استفاده موضعی و همچنین مصرف خوراکی عصاره آلوئه ورا می تواند برای پوست، از جمله پوست سر مفید باشد. در اوایل دهه 1700 میلادی کشف شد که آلوئه ورا برای درمان بیماری ها و جراحات پوستی مفید است. افزون بر این، آلوئه ورا اثر آرام بخش دارد و به عنوان یک سفت کننده و همچنین مرطوب کننده عمل می کنند. گفته شده است که آلوئه ورا به بهبود آکنه و چین و چروک های پوست نیز کمک می کند.